Za jadernou energií do Temelína

V úterý 22. října absolvovali žáci IV. G a kvinty exkurzi do jaderné elektrárny Temelín. Program byl rozdělený na 2 části:

Nejdříve jsme se seznámili s chodem elektrárny a principy uvolňování energie ukryté v jádrech U235 formou prezentace v kinosále na zámečku Vysoký Hrádek, kde se také nachází informační centrum JE. V prvním patře jsme měli k dispozici rozsáhlou expozici věnovanou nejdůležitějším zařízením a nejzajímavějším tématům vztahujícím se k provozu JE. Na vlastní kůži jsme si mohli vyzkoušet řídit elektrárnu na prostorových modelech či otestovat své znalosti v několika zábavných kvízech.

Druhá část exkurze zahrnovala prohlídku areálu JE Temelín. Po pečlivé vstupní kontrole se malé skupinky žáků v doprovodu milých průvodkyň podívali ke 155 metrů vysokým chladícím věžím, do strojovny či k tréninkové místnosti operátorů, kteří mají za bezpečný chod elektrárny největší zodpovědnost.

Děkujeme profesorce Krejčíkové a profesorce Vránové za zajímavou a poučnou exkurzi.