Bonjour!

Dne 19. 6. se žáci naší školy vydali na pětidenní zájezd do francouzské Provence. Jedná se o známou část jihovýchodní Francie, typickou především vůní levandule a malebnými městečky se spletí úzkých romantických uliček. Jak jsme se přesvědčili, Provence nabízí nespočet historických památek, například známý akvadukt Pont du Gard, třetí nejnavštěvovanější turistické místo ve Francii, nás zavedl až do období starověkého Říma. Mimoto jsme poznali krásu středověkého města Avignon, jež bývalo jedním ze sídel papežů, a s výhledem na řeku Rhônu jsme se zde prošli po mostě svatého Bénézeta, ze kterého se vlivem povodní zachovala pouze polovina. Provensálská krajina v sobě rovněž ukrývá i zajímavé přírodní úkazy. Krátkou procházkou jsme ve městě Roussillon zavítali do okrových lomů, poznali jsme přírodní park Camargue, kde nás svou přítomností uchvátili volně žijící plameňáci. V teplém počasí nás osvěžila koupačka ve vlnách Středozemního moře a z přístavního města Marseille jsme plavbou lodí poznali blízké Frioulské ostrovy, včetně ostrovu D’If se známou stejnojmennou pevností, jež proslavil román Hrabě Monte Cristo. Chybět nesměly ani typické francouzské speciality, od křupavých baget po voňavé a chutné croissanty.

Děkujeme paním profesorkám Kočí, Šorčíkové a Pejřimovské za nádherné dny strávené v Provence a nespočetné množství zážitků.

Merci et au revoir!

Adéla a Lucie Vyskočilovy