Exkurze 4.a

Je čtvrtek 21. listopadu a  třída 4.a SOŠPg v doprovodu svých pedagogů vyráží na svou (v tomto měsíci již druhou) exkurzi do hlavního města. Předvánoční Praha se nám představila v celé své kráse. Královskou cestou jsme za doprovodu libých vůní trdelníků, perníčků a „svařáku“ došli na Malostranské náměstí, kde sídlí Muzeum J.A.Komenského. A protože se vzorně připravujeme na maturitu, strávili jsme zde celé dvě hodiny pilným studováním materiálů, zhlížením fotografií, poseděli jsme v historických škamnách a vzali do rukou sto let starý slabikář. Samotné muzeum nutí své návštěvníky, aby byli aktivní. Proto jsme hned na začátku prohlídky dostali pracovní sešit s úkoly, které nás po celou dobu držely v ostražitosti a nenechaly nás zahálet. Už víme všechno o Komenském, ale den se ještě nenaplnil. Přeběhneme Malostranské náměstí, zamáváme chrámu sv. Mikuláše, připomeneme stavitele netušíce, že se s jejich jménem setkáme ještě jednou v Muzeu hudby, které sídlí v bývalém, Dientzenhoferypostaveném kostele sv. Máří Magdalény na Újezdě. Čekala na nás příjemná paní průvodkyně, která nás zasvětila nejen do historie samotné budovy, ale velmi fundovaně nám představila hudební nástroje od nejstarších až po současné. Další dvě hodiny plného soustředění, ale bylo to úžasné. Ani tady se nedalo zapřít, že jsme studenty pedagogické školy. I ve svém téměř dospělém věku jsme hraví a skotačiví jako kůzlata. Musím proto bez mučení přiznat, že jsme nejvíce energie vydali na ozvučených schodech, a přestože jsme „kovaní“ v hudební výchově, dalo nám nejen fyzickou práci „vydupat“ složitější melodii.

Den to byl náročný, ale příjemný a my studenti chceme poděkovat paní profesorce Frajerové a paní profesorce Vrňákové za doprovod a zajímavou náplň dne.

Za třídu 4.a (s pomocí pedagoga) Štěpánka Mudrochová