Malování v Drobovicích

První zkušenost s malováním ve volné přírodě učinilo několik odhodlaných zájemkyň z 2. ročníku pedagogické školy, k nimž se přidal jeden student ze 4. roč. gymnázia. Navázali jsme na praktickou výuku v hodinách výtvarné výchovy, kde se právě zabýváme tvorbou barevných tónů.  Kolik jich pak spatříme v přírodě, kde se ještě vlivem světla neustále mění! Je to docela dobrodružství. Podzim, kdy se zelená vegetace začne probarvovat, je k tomu předurčený.

Ovšem aby malíři pocítili, co je plenér se vším všudy, museli jsme vydržet i dost velké chladno, které udeřilo právě první dva říjnové dny, kdy jsme do nedaleké, krásně malebné vsi Drobovice vzdálené jen asi 3 km východně od Čáslavi, vyrazili. Z technických důvodů jsme také museli plenér rozdělit, druhé dva dny uprostřed příštího týdne už byly ideální, co se počasí týká. Některé účastnice v obavách ze zameškání jiné školní látky nevydržely po všechny dny, ale přesto je dobře, že se akce aspoň takto redukovaně uskutečnila.

Celou dobu foukal čerstvý vítr, nejprve studený, poté teplý. Věříme, že se živly projevily v tvorbě malířek, jimž přejeme k jejich začátkům i nějaké příští pokračování.

Josef Novák, vedoucí kursu

Ondřej Holý, asistent praktikant