Pygmalion v Pardubicích aneb kolik dialektů znáš, tolikrát si člověkem

Aby si studenti zlepšili angličtinu a zároveň nasáli atmosféru nejznámějšího dramatu George Bernarda Shawa, strávily v pátek 26. 10. 2018 třídy oktáva, IV. ročník gymnázia a III. lyceum příjemný den v Pardubicích, kde pod dohledem pedagogů PaedDr. Renáty Slobodové, Mgr. Lucie Honzíčkové a Mgr. Tomáše Burdy navštívily Východočeské divadlo.

Divadelní hra “Pygmalion” v podání britské divadelní společnosti TNT Theatre Britain byla věrnou adaptací původní komedie, a to především díky vynikajícím výkonům herců a využití nejrůznějších britských nářečí. Eliza Doolittle v podání Katherine Lunney dokázala přerodem z oprsklé prodavačky květin v anglickou dámu udržet pozornost mladého publika a myslím, že mnohým z nás se ulevilo, že naši profesoři mluví v hodinách jihoanglickou “standard English” a ne londýnským cockney. 🙂

I přes poměrně složitou srozumitelnost většina studentů ději hry porozuměla a podle reakcí pochopila většinu vtipů, někteří v nejhorším případě alespoň ožili při každém temperamentním dialogu mezi Elizou a profesorem Higginsem.

Protože rozchod a s ním spojené nákupy byl vyhlášen už před začátkem představení, vyrazili jsme po děkovačce vstříc domovu. A podzimním prázdninám!

Ingrid Tillmann, oktáva