Martin Kubeš v ústředním kole BIO olympiády opět bodoval

Ve dnech 25. až 28. dubna se odehrálo republikové finále biologické olympiády, kterého se spolu s 35 nejlepšími studenty napříč kraji České republiky zúčastnil i Martin Kubeš. Akce se uskutečnila přímo na půdě Biskupského gymnázia v Hradci Králové. Celé soutěžní klání probíhalo pod záštitou Hradecké univerzity.

Téma letošního ročníku bylo Drž si balanc! aneb Rovnováhy a zpětné vazby v přírodě. Slavnostní zahájení se uskutečnilo v pondělí 25. dubna od 15 hodin v aule Biskupského gymnázia. Hned po slavnostním úvodu se studenti pustili do určování přírodnin a čekala na ně zákeřná speciální poznávačka. Během středy studenti plnili úlohy přímo v terénu. Byla pro ně vybrána trasa, která vedla z Krňovic na Marokánku. Pro soutěžící byl připraven i zajímavý doprovodný program. Účastníky čekala návštěva ZOO Dvůr Králové a areálu Hospitalu v Kuksu. Soutěžící se také vydali na noční průzkum lokality Na Plachtě, kde mohli obdivovat koncertující rosničky, na SOŠ veterinární si pak vyzkoušeli funkční modely koně a krávy, mohli si zkusit odběr krve nebo dojení krav, asistovali u pitvy selete, ochutnali produkty firmy SENS vyráběné z cvrččích proteinů.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se konalo 28. dubna v 17 hodin v aule UHK, kde diplomy a ceny předával Vladimír Kořen, známý svým moderováním pořadu ČT Zázraky přírody. Martin se stal úspěšným řešitelem a svým jedenáctým místem si zajistil účast na pětidenním přípravném výběrovém soustředění na Mezinárodní biologickou olympiádu v Jerevanu. To se bude konat poslední květnový týden v prostorách Přírodovědecké fakulty UK.

Za vynikající umístění moc gratulujeme a přejeme hodně štěstí v Praze!

Lenka Kořínková