Čtvrťáci a oktaváni si rozšířili obzor brexitem na Nové scéně

Čtvrtý ročník gymnázia a oktáva se dlouho ve škole neohřáli a opět vyrazili za kulturou, tentokrát do české metropole. Ve čtvrtek 4. října 2018 navštívili Novou scénu Národního divadla a pod dohledem profesorů Jaroslavy Šorčíkové, Jany Fričkové a Tomáše Burdy zhlédli dokument “My country; a Work in Progress,” který vytvořil National Theatre UK a Cuba Pictures. Alegorický film vyprávějící o předehře, průběhu a následcích rozchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska s EU seznámil studenty s odlišnými kulturními aspekty a stereotypy jednotlivých území a přiměl je zamyslet se nad tím, jak mohou rozporuplné názory, nedostatek empatie a rozdílné životní osudy několika desítek milionů obyvatel ovlivnit dějiny jedné z nejvýznamnějších zemí Evropy.

Bohužel nebylo možné vidět původní inscenaci, kontakt s jevištěm však nahradila následná diskuze s producentem projektu Pádraigem Cusackem, koordinátorem projektu Hate Free Culture Lukášem Houdkem a odborníkem na vzdělávání Bohumilem Kartousem. Studenti naší školy se aktivně zapojili do debaty o tématech týkajících se brexitu, ovlivnitelnosti médií i populismu v ČR a značně si zpestřili výuku jak angličtiny, tak občanské nauky.

Po skončení programu se oktáva v rámci přípravy na profilovou a státní maturitu z angličtiny v Praze zdržela a každý student si pod dohledem třídního profesora vyzkoušel roli učitele tím, že poučil ostatní spolužáky předem připravenou prezentací o vybraných památkách. Doufáme, že nám alespoň některá význačná data v myslích utkvěla a jsme si jisti, že se informace před maturitou stihnou uložit do dlouhodobé paměti. A pokud ne, víme alespoň, že za svá rozhodnutí musíme nést následky.

Ingrid Tillmann, oktáva