Putování po Kambodži, zemi divokých slonů a nejlepšího pepře

Zase po roce se mohli žáci gymnaziálního oboru spolu s Adamem Lelkem z projektu Planeta Země 3000 vypravit do exotické krajiny, tentokrát do země krvavé historie a nejlepšího pepře na světě. Kambodža je země, kterou si mnozí z nás spojují s děsivou minulostí diktátora Pol Pota v čele Rudých Khmérů, jiní s unikátním chrámem Angkor Vat, vyobrazeným i na státní vlajce.
Část země projel Adam na khmérském tuk tuku (motorizované tříkolce), a i o toto dobrodružství se s námi podělil. Stejně jako o náročný průběh sběru budhistického symbolu lotosu indického, který dokážou Kambodžané bezezbytku zpracovat. Nechyběla zastávka ve starobylém chrámovém komplexu Angkor Vat nebo projížďka po největším jezeře v JV Asii Tonle Sap. S Adamem jsme mohli alespoň virtuálně ochutnat zdejší „delikatesy“ v podobě různě kulinářsky připravovaných sklípkanů a jiných zástupců z říše hmyzu – tedy entomofágie je zdejší tradicí. Ochutnat dosti kontroverzní plod durianu muselo být také nezapomenutelným zážitkem.
O této pozoruhodné zemi jsme se dozvěděli spoustu informací, ale celý program má ještě možná vyšší přidanou hodnotu. Nutí nás k zamyšlení nad tím, jaké je tempo našich životů, jak jsme ohleduplní k přírodě a jaké je naše vnímání globálních problémů planety. Svérázní cestovatelé opět dokázali, že cestopis může být zábavný a poučný najednou.
organizátor Mgr. Lenka Kořínková