„Nezaměňujte identitu!“ – Návštěva divadelního představení v německém Budyšíně

První týden v listopadu jsme absolvovaly divadelní expedici a Stadtralley v Budyšíně společně se žáky III. a IV. G. Akce byla velmi zdařilá, obě třídy se aktivně zapojily do programu a my jsme s nimi užily nejen prohlídku města, ale i povedené divadelní představení. Oběma třídám děkujeme za bezproblémový průběh akce.

Mgr. Lenka Mészárošová, Mgr. Ivana Frýbová

Na následujících řádcích si můžete přečíst popis „Budyšínského dne“ z pohledu žáků.

Ve středu 3.11. se konala dlouho očekávaná návštěva německého města Budyšín za účelem zhlédnutí divadelního představení v německém jazyce. Všichni účastníci, konkrétně

někteří studenti třetího a čtvrtého ročníku gymnázia, si museli nastavit budík už v brzkých ranních hodinách, protože odjezd byl již o sedmé hodině ranní z vlakového nádraží v

Čáslavi. Z toho jsme nejdříve cestovali do Pardubic, z kterých jsme poté autobusovou dopravou pokračovali až do cílové stanice Budyšín. Cesta proběhla v pořádku – někdo

dospával, někdo si zase dopřával pozdější snídani a někdo třeba s větší či menší lítostí vzpomínal na své zapomenuté brachy ve školních lavicích.

Příjezd do Budyšína byl okolo půl dvanácté. Dostali jsme poté dvouhodinový rozchod do začátku představení a tento čas každá třída vyplnila po svém. Třetí ročník si na

vlastní kůži odzkoušel, jak vypadá taková Stadtrallye a my, co již tuto aktivitu absolvovali při minulé návštěvě, jsme si naplánovali vlastní program. Na jeho začátku nesměl samozřejmě chybět vydatný oběd v místním nákupním centru. Po něm následovala procházka po městě, kde člověk mohl obdivovat jeho malebnost od klikatících se uliček, přes ozdobné fasády domů až po zříceninu kostela, která se tyčí na vrcholu města. Celá prohlídka města nás natolik pohltila, že než jsme se nadáli, už byl čas začátku představení.

Představení samo o sobě byla komedie, která svojí zápletkou pobavila nejednoho diváka v místnosti. A i když divadlo po celou dobu probíhalo v jiném než v našem rodném

jazyce, dokázalo do děje vtáhnout naprosto stejně. A kdyby přece třeba nějaké slovíčko nebylo jasné, na plátně nad jevištěm byly po celou dobu představení promítány české titulky,

takže si všichni mohli domů odvézt stejný kulturní zážitek.

Celá exkurze byla velmi povedená a věřím, že vzpomínky na ni nám ještě dlouho zůstanou v paměti, stejně jako poučení z divadelní hry, že se záměnou identit si není radno zahrávat…

Eliška Píšková, IV.G

Dne 3. listopadu 2021 jsme podnikli se spolužáky ze III. a IV. ročníku gymnázia výlet do Bautzenu, městečka věží, hořčice a srbské kultury. Z Čáslavi jsme se dopravili vlakem do Pardubic, kde už na nás čekal pan řidič s autobusem. V Budyšíně jsme měli předem připravený program. Většina z nás si poprvé mohla zahrát Stadtrallye, kde na nás čekaly zábavné úlohy, které se nás snažily motivovat ke komunikaci s místními obyvateli i k bližšímu poznání města. Viděli jsme spoustu historických památek i netradiční dvojjazyčné cedule s názvy ulic. Poslední aktivitou dne byla návštěva divadla, kde se hrála komedie Nájemníci pana Swana. Celý výlet nás doprovázely paní profesorky I. Frýbová a L. Meszárošová, které výlet zařídily.

Kateřina Havránková,
III.G